Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mezinárodní a teoreticko-politické konference

Příspěvky

Vystoupení s. Veroniky Sýkorové na mezinárodní XIII. Rosa-Luxemburg konferenci

3. 2. 2008

 

Antikomunismus 21. století aneb proč odmítnout návrh dokumentu pro VII. sjezd KSČM „Socialismus pro 21. století“

4. 1. 2008

Znovu jsme se vrátili v tomto a předchozím příspěvku k této konferenci. Tyto dvě diskusní vystoupení (a samozřejmě nejen je - další budeme průběžně uveřejňovat) nejenže jsou výrazným příspěvkem k předsjezdové diskusi ve straně, ale obecně k celé, již roky trvající diskusi o smyslu a dalším směřování komunistického hnutí v naší zemi.
 

PĚT PONĚKUD SARKASTICKÝCH POZNÁMEK - Pavel Degťar

29. 12. 2007

K základním teoretickým otázkám, které souvisejí s dnešním tématem, jsem se poměrně obšírně vyjádřil na předchozích konferencích. Chtěl bych proto učinit pouze několik poněkud sarkastických poznámek.
 

K HODNOCENÍ MINULOSTI A JEJÍCH PROTAGONISTŮ

19. 12. 2007

Diskuzní příspěvek s. Hany Kráčmarové na XXIII. teoreticko – politické konferenci „O odkazu VŘSR a socialismu ve 21. století, ze stejného sborníku, jako vystoupení „O antikomunismu v KSČM“, který na úvod odkazuje právě na vystoupení s. Kráčmarové :

Přes restauraci kapitalismu koncem 80. let zůstane dvacáté století ve světové historii navždy spjato s prvním pokusem o vytvoření socialistické společnosti. A to i navzdory porážce socialismu v Evropě. Socialismus výrazně ovlivnil sociální, politický i ekonomický vývoj také ve vyspělých kapitalistických i rozvojových zemí i mezinárodní vztahy ve světě. I my můžeme být právem hrdí, že jsme se na budování historicky první formy socialistické společnosti v naší zemi mohli podílet.

 

Mladí (opravdoví) komunisté a ti druzí

13. 12. 2007

Za dobu mého členství v Komunistickém svazu mládeže, které trvá už několik let, jsem zažil již leccos. Mnoho schůzí, demonstrací, petičních akcí i jiných aktivit nás, komunistů. S tím vším jsou rovněž spojeny útoky proti lidem, tvořícím KSM. Za tento čas jsem se setkal s řadou různých podivných antikomunistů, typu Šinágl a jemu podobných. Ovšem nenapadlo by mě, resp. jsem v to naivně ještě před pár lety doufal, že bych se s podobným člověkem nikdy nesetkal i v našich řadách, v řadách naší strany, organizace, které si ještě pořád říká komunistická.
 

Rozhodli jsme se vrátit k článku, který již jednou na webových stránkách naší společnosti proběhl.

13. 12. 2007

Tedy článek "Antikomunismus ve vedení KSČM". Ivan Dvořák, který v Haló novinách zcela nepravdivě informoval o Komunistickém svazu mládeže a mé osobě v rozporu s dokumenty KSČM s předváděnou "arogancí moci", má v jednom pravdu. Skutečně se jedná o prapodivný text (byť odsuzovat jej v tisku, aniž by se s ním čtenáři nemající možnost přístupu k internetu mohli seznámit). Prapodivný, ale zcela pravdivý. Prapodivný je svou stylistickou neupraveností a mými typickými kostrbatými a dlouhatánskými větami.
 

Prohlášení k vzájemným vztahům KSM a KSČM

4. 12. 2007

V minulých dnech došlo k pokusu zpochybnit jednotu a spolupráci mezi Komunistickým svazem mládeže (KSM) a Komunistickou stranou Čech a Moravy (KSČM). Jedná se o tvrzení, která byla zveřejněna v rámci rozhovoru s jedním z placených pracovníků Ústředního výboru KSČM v pátek 30. listopadu 2007 v Haló novinách v rubrice „juniorproject.eu“.
 

„Doleva“ nebo s komunisty?

4. 12. 2007

Někdy si říkám, zda opravdu bylo vzhledem k vnitrostranické situaci vhodné vstupovat do partajních řad. Nikdy jsem se, na rozdíl od těch, kteří v ní ani nejsou, neptal jaké budu mít výhody. O to více mě mrzí vyložená nevraživost k mladým aktivním komunistům, především v KSM - dnes "samostatné organizaci".
 

Rozhovor JuniorProject.eu s Ivanem Dvořákem, vedoucím oddělení ÚV KSČM

4. 12. 2007

Komise mládeže slaví narozeniny (II.)

K říjnové Konferenci k mládeži se vracíme druhou částí rozhovoru s vedoucím oddělení ÚV KSČM pro regionální, komunální politiku a přípravu voleb dr. Ivanem Dvořákem, v praxi tajemníkem Komise mládeže při ÚV KSČM. Rozhovor jsme připravili u příležitosti ročního výročí existence obnovené komise mládeže.

Tento rozhovor v Haló novinách na stránce JuniorProject.eu byl umístěný pod dvěma fotografiemi z párty "levicových DJ´s" s podtitulem "Strana evropské levice se v Praze chlubila spoustou mladých lidí" (m-l. pozn.: svezených do Top Hotelu a klubu Meli Melo z celé Evropy). My jsme se ten den sešli u hrobu Klementa Gottwalda a dalších představitelů komunistického a pokrokového hnutí, v den 111. výročí jeho narození. Rozhovor, který se jmenuje "Komise mládeže slaví narozeniny" je vlastně celý o Komunistickém svazu mládeže. Reakce na tento rozhovor, které jsou výše, ponecháváme bez komentáře.

 

Antikomunismus ve vedení KSČM

2. 11. 2007

Vystoupení s. Davida Pazdery na konferenci O odkazu VŘSR a socialismu ve 21. století. Navazuje na dva "velmi zajímavé" články, které vyšly na stránce "Mladýma očima" v Haló novinách 25. října. Ty navazují na článek "Mladí komunisté chtějí větší prostor".