Jdi na obsah Jdi na menu
 


Generální stávka zastavila Řecko

22. 3. 2008
Na protest proti reformě prosazované konzervativní vládou premiéra Kostase Karamanlise se v řecké metropoli zastavila doprava, zavřené zůstaly školy, úřady, ministerstva i banky. Proti některým údajně agresivním demonstrantům v Aténách ovšem použila policie slzný plyn. V centru metropole demonstrovalo proti penzijní reformě na 100 000 lidí. Na 8000 lidí demonstrovalo také v severořecké Soluni, kde dav prý zapálil dvě banky a tři bankomaty. Žádní ranění nebyli hlášeni.
Od začátku roku je to už třetí generální stávka v Řecku namířená proti reformě. Kromě toho ale v zemi pokračuje řada dalších odborových protestů motivovaných rovněž nesouhlasem se snahou vlády změnit stávající penzijní systém. Odbory vedené nejsilnější Všeobecnou konfederací řeckých pracujících (GSEE) argumentují tvrzením, že reforma omezuje sociální potřeby pracujících, aniž by znamenala zlepšení systému.
Ulice v Aténách a v dalších velkých městech zůstaly dopoledne prázdné - kromě míst, kde se shromáždili účastníci masových demonstrací, obviňujících vládu z útoku na jejich sociální výdobytky. Účast na stávce je totální. Můžeme hovořit o milionech lidí, prohlásil předák odborové organizace státních zaměstnanců (ADEDY) Spyros Papaspyros. Demonstrujeme za sociálně spravedlivý penzijní systém, řekl agentuře AP vůdce opozice a bývalý ministr zahraničí Jorgos Papandreu.
Obvinil vládu, že porušila nejzákladnější důchodová práva, když bohatým nabízí daňové úlevy a poskytuje výhody pro velké firmy.
Četné analytiky znepokojuje hrozba odborů, že budou v protestu pokračovat i dnes, protože tři generální stávky v Řecku od prosince a další stávky v jednotlivých resortech již ekonomiku země značně zasáhly.
Důchodovou reformu v Řecku požaduje už dlouho Evropská unie a také další mezinárodní organizace. Jejím cílem je prý radikálně snížit počet penzijních fondů ze současných více než 100 na zhruba 10, vést zaměstnance k tomu, aby pracovali i po dosažení důchodového věku (již dnes 65 let u mužů, resp. 60 let u žen) a výrazně omezit předčasné odchody do důchodu. Vláda chce zasáhnout i do seznamu asi 500 profesí označovaných jako zdraví škodlivé a fyzicky náročné, které proto dávají pracovníkům právo na předčasný důchod...
20. března 2008, (rj, čtk)
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nedejte jim ani euro!!!

(sova, 7. 5. 2010 12:03)

Nepomohl bych jim vůbec, co prožrali ať si sami platí, klidně ať je tam občanská válka, ubude lhářů co chtějí žít na úkor druhých. Lůza co vypaluje banky a pod. by měla být sama upálena s odvoláním na Newtonovy zákony zejmena zákon o akci a reakci. Tleskám panu Ficovi za úmysl nedát ani euro a současně Prof. Klausovi, který před eurem které vstoupilo na středomořské pláže varoval. Ať se živí olivami a rybama, a lžou sami sobě klidně dál.