Jdi na obsah Jdi na menu
 


Policie zabavila rudé vlajky

6. 5. 2008
Policie zabavila rudé vlajky
2. května 2008
Brněnští strážníci poprvé rozpustili neohlášenou demonstraci Komunistického svazu mládeže
BRNO/PRAHA Brněnská městská policie má na svém kontě odvážný precedens. V Česku totiž jako první zakročila proti organizaci, která vychází z ideálů komunismu.
Na ohlášené prvomájové akci komunistické strany ve středu Brna strážníci na pokyn zástupce radnice Brno-střed zabavili příznivcům Komunistického svazu mládeže tři rudé prapory se srpem, kladivem a názvem hnutí a vyzvali je k ukončení propagace organizace.
Mladé komunisty totiž už v říjnu 2006 rozpustilo ministerstvo vnitra a rozhodnutí posvětil letos 19. března pražský městský soud. Svaz tak přestal fungovat, a jeho propagace na veřejnosti je tak podle tajemníka centrální brněnské radnice Radovana Novotného v rozporu se zákonem. „Přestupek proti veřejnému pořádku bude řešit radnice ve správním řízení,“ doplnil tajemník s tím, že mladým komunistům hrozí až dvoutisícová pokuta.
„Nepopírám, že jsme byli zrušeni. Nošením vlajek jsme se ničeho nedopustili. Nejsme žádná neonacistická organizace, která šíří nenávist,“ kontroval člen vedení mladých komunistů David Pazdera. Zabavení praporů podle něj bylo neoprávněné a proti postupu policie se chce bránit.
Novotný uvedl, že mladí komunisté porušili shromažďovací zákon, když se připojili k akci komunistické strany a prezentovali na veřejném místě své „neexistující“ hnutí. „Pronášeli projevy, měli s sebou vlajky a další symboly propagující svaz,“ přiblížila mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. „Upozornili jsme na tuto skutečnost pořadatele i vlajkonoše,“ uvedl tajemník radnice. Jejich varování však nikdo nedbal, a po desáté hodině strážníci prapory zabavili. Republiková policie navíc bude zkoumat, zda nedošlo k trestnému činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.
Podle politologa a právníka Miroslava Mareše došlo k podobné situaci poprvé. „Naše zákony jsou velmi tvrdé, ale vágní. Každý případ je proto nutné posoudit individuálně. Brno se k tomu postavilo dost radikálně,“ uvedl Mareš s tím, že včerejší zákrok může být precedentní.
Rudé prapory s nápisy Komunistický svaz mládeže byly včera k vidění i na pražském Výstavišti, kde se sešlo na tradiční prvomájové akci dva tisíce komunistů. Policie tam ale nezasáhla a vlajky příznivcům svazu mládeže neodebrala. „Komunistická strana měla pro svou akci pronajatý uzavřený prostor, akce nemusela být nahlášena a nebyla veřejným shromážděním. Nebyl proto důvod k zásahu,“ uvedl mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek. Stejně jako v Brně, i v tomto případě ještě symboliku bude z pořízené dokumentace zkoumat soudní znalec.
Komunistický svaz mládeže ministerstvo před dvěma roky rozpustilo kvůli jeho programu, který mimo jiné propagoval „odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským“. Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci to byl přísný krok. „Liberálně-demokratický stát by neměl zakazovat podobnou organizaci kvůli jedné sporné větě ve stanovách,“ domnívá se odborník. Mladí komunisté o zachování svazu bojují před Nejvyšším správním soudem.
PETR ALBRECHT
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jsou to srabi

(Rea, 11. 5. 2008 10:19)


to je samoozřejmý, že mají strach, protože komunisti jim koukaj na prsty.